HOME > PROJEKTY >

PROJEKT. ČO TREBA VEDIEŤ.

projekty
projekty
projekty
projekty
projekty
projekty
projekty

V závislosti od prostredia, kde sa bude rodinný dom nachádzať, od veľkosti rodiny a jej skladby, od vlastných predstáv a finančných možností, sa menia požiadavky na riešenie rodinných domov. A to ako funkčné, tak aj priestorové. Návrh domu by mal vychádzať z potrieb a zo životného štýlu danej rodiny, to znamená, že by mal byť zhotovený na mieru a mal by všetky tieto požiadavky zohľadniť.

 

[<<]   [>>]
projekty
projekty
projekty
projekty
projekty
projekty
projekty

Na dispozičné riešenie domu má veľký vplyv pozemok, jeho tvar, okolitá zástavba, príjazd k pozemku a následne aj k samotnému domu a mnoho ďalších aspektov. V zásade je možné povedať, že dom by mal byť čo najviac otvorený na juhovýchod popr. na juhozápad. Na tieto strany by mala byť orientovaná obývacia izba a jedáleň s prepojením na terasu a záhradu. Na východ by mali byť orientované spálne, na západ potom kuchyňa a pracovňa. Na sever by sa mali orientovať miestnosti s malými oknami ako je kúpeľňa, sklad alebo schodisko. Túto stranu môžeme umiestniť čo najbližšie k hranici pozemku, aby nám zostala čo najväčšia časť oslnenej záhrady a terasy.

Pokiaľ je dispozícia domu dobre navrhnutá, je v nej zohľadnené rozloženie zasklených plôch a jednotlivých miestností v závislosti na orientácii svetových strán, je bývanie v takom dome veľmi príjemné a pozitívne pôsobí na ľudí žijúcich v ňom. Taktiež by sme mali zvážiť, či budeme mať garáž, zvážiť jej veľkosť a kde bude jej najvhodnejšie umiestenie. Nemali by sme opomenúť ani na sklad, pokiaľ máme záhradu, dielňu, letnú kuchyňu, záhradnú sprchu, sklad dreva ak máme krb. Pokiaľ uvažujeme nad bazénom, musíme si uvedomiť nielen počiatočnú investíciu, ale aj ďalšie náklady s tým spojené. S prevádzkou bazéna taktiež prichádzajú do úvahy aj solárne panely slúžiace na ohrev vody.

V neposlednom rade by sme nemali zabudnúť aj na použitie modernej techniky a informatiky, aby náš život v novom dome bol pokiaľ možno čo najkomfortnejší a čo najbezpečnejší. Použitie tejto techniky nám umožní dom ovládať aj keď budeme na dovolenke a nikto to nemusí ani vedieť.

Na úplný záver by sme vám chceli ešte pripomenúť, že pri výstavbe rodinného domu by ste nemali pokiaľ možno opomenúť aj využitie alternatívnych zdrojov energie, použitie materiálov z miestnych zdrojov a sledovať aj ekologické hladisko.